Ova FORUM tema nastala je 14.11.2014. kako bi potakla neke korisnike igre123.net da su ILUZIJE optičke varke.To zavisi kako mi razmišljamo i kako naše oko gleda.Pa pokušajte reći na ovoj slici da li je polje B i polje A drukčije boje.Nije to kažu zato što je valjak ispred pa nam se čini da cu različite ali nisu.

OBJAŠNJENJE:

Polja A i B na slici lijevo su potpuno iste nijanse sive boje. Ako ne vjerujete, pogledajte GIF animaciju. Za tu je varku zadužan Ted Adelson, koji ju je otkrio 1995. godine. Jednako tako, dugački pravokutnik na slici desno ne prelazi iz svjetlije u tamniju nijansu sive boje, nego je cijelom dužinom jednake boje.

Mehanizam je u biti jednostavan - mozak stavlja boje u kontekst, što je savršeno logično (prepoznat ćemo boju objekta i ako je on u sjeni i ako je na svjetlu). Zato mozak u Adelsonovoj varci uzima u obzir sjenu koja prekriva polje B i prema tome određuje koje je to polje boje. Na desnoj slici se čini da boja pravokutnika prelazi iz svjetlije u tamniju jer mozak (ponovo) uspoređuje taj pravokutnik s okolinom (koja prelazi iz tamnije u svjetliju).

Hvala vam to mi puno znači ako stavite komentar ili glas za ovu sliku:
Koliko slon ima nogu:

Koliko slon ima nogu?

ako želiš glasati učlani se ili prijavi

14. studeni 2014
Dobar dan želim. Vidim da ima 2 malo manje pametnih koji govore da slon ima 8 nogu, ali nema - ima 4. Ovdje nije u pitanju šta je na slici, nego koliko stvarno slon ima nogu. Zato, koliko god da je na slici "nogu" slon ima 4 noge. ( Gamer Klobi, oprosti što sam otkrio tajnu, ali eto, morao sam.) Da je pitanje koliko slon NA SLICI ima nogu onda bi bilo 5, a ne 8, jer ostale 3 noge nemaju "stopala", što nam govori da je 8 u ovom pitanju netočno.
14. studeni 2014
Oprosti ti meni što sam BUDALA
14. studeni 2014
u312022
u312022
5
14. studeni 2014
u312022
u312022
Ali inače ima 4
14. studeni 2014
Pa ne pita pitanje koliko inače slon ima nogu.Nego koliko na slici.Da govorite da ste papetni a vi ne znate da da pametni moš misliti 8 ih ima a ne 4 i nemojte mi pametovati.
PITANJE JE:Koliko slon na slici ima nogu.Ako ste mislili koliko slon inače imam nogu onda niste vidjei sliku nemoj te mi pametovati.
15. studeni 2014
Piše li gdje˝Koliko slon na slici ima nogu˝?

http://prntscr.com/56jaux

P.S. Nemoj ti pametovati.
15. studeni 2014
Pa misli se na sliku jbg marš s teme
15. studeni 2014
E, jeste l' ludi. PITANJE JE: Koliko slon ima nogu?, a ne Koliko slon na slici ima nogu?
Ali i da je pitanje Koliko slon na slici ima nogu? onda bi odgovor bio 5, a ne 8. Gdje je kraj ove 3 noge? GDJE? Što je taj slon na slici veći od bilo koga/čega?
Da si mislio/la koliko slon ima nogu na slici, onda dovrši pitanje, a ne nedovršiti i onda kad netko nešto u vezi pitanja kaže ne govori da smo "slijepi" jer ja imam dobar vid, a imam tu istu optičku varku u jednoj knjizi.

P.S. Ne govori ono što nije!
15. studeni 2014
4 sam iz prve rekao...lol
ali moram priznati zato jer sam krivo izbrojao noge na slici (izbrojao 4 a ne 5) a nisam mislio logički
15. studeni 2014
nope,slon i u divljini i na slici ima 4 noge,vide se 5 ali su samo 4 pune
http://prntscr.com/56p4r2
15. studeni 2014
ExtremeCheddar, slon na slici ima 5 nogu; pokraj surle ( 1 ), zatim mu je prazna, pa je puna (2), pa je opet prazna, zatim je puna (3), opet prazna i na kraju 2 pune ( 5)
16. studeni 2014
Nisi dobro gledao.
16. studeni 2014
pokraj surle opet nije cijela
16. studeni 2014
noga je "priljepljena" uz surlu
16. studeni 2014
E ljudi jebovas sve zasto su onda tockice na ovim drugim nogma jebo vas vid 8 ih ima jepo va mater u picku
16. studeni 2014
Lovro, de ne zezaj! Na ovim drugim nogama su točkice tako da mislimo da su i to noge; a i da jesu noge ( makar nisu) molimo te reci mi kolike su mu veličine? 999 999 999 999 KM?
16. studeni 2014
u311685
u311685
daj Klobi ohladi malo, što se toliko živciraš, rekao bih da je odgovor 5 s obzirom da ostale 3 noge nemaju stopala.
17. studeni 2014
Točno, ali pitaje je Koliko slon (na slici) ima nogu?, zato je 4.
17. studeni 2014
Vi pišite šta god hočete
17. studeni 2014
majmune,piše koliko slon ima nogu
znači 4
17. studeni 2014
Gamere, svađaš se jendako dobro kao što i pišeš, a to je loše
17. studeni 2014
u312022
u312022
5,Klobi ostale 3 nemaju stopala.
19. studeni 2014