lektire za prepisanciju!!!!!

• Sanchez =)
    Sanchez =)
    31. svibanj 2013 22:19
    Višnjik-Anton Pavlovič Čehov <3
  • dario1
    dario1
    01. lipanj 2013 11:50
    Ljudi,zar vi ne znate sami pronaći lektiru...
    Samo upišete u Google ime lektire i ime pisca i odmah ćete ju naći...
  • Rafo12
    Rafo12
    02. lipanj 2013 11:48
    Pokušaj zaboraviti-Miro Gavran plsss
  • mateogw100
    mateogw100
    02. lipanj 2013 13:44
    daj mi twist na bazenu plizzz
  • Mr. Plastic
    Mr. Plastic
    02. lipanj 2013 14:51
    Molim vas: Psima ulaz zabranjen - kratak sadržaj - HITNO
  • Ivy:)
    Ivy:)
    02. lipanj 2013 15:13
    PSIMA ULAZ ZABRANJEN :: Melita Rundek
    Doživljaj djela:
    Djelo „Psima ulaz zabranjen“ govori o psima, knjigama i Tomici koji nije volio čitati knjige te je iz lektire dobivao jedinice. Jednog je dana tražeći svog psa otišao u knjižnicu te mu je gospodin direktor knjižnice dao knjigu „Pustolovine Toma Sawyera“ te je tad zavolio knjige.
    Tema djela:
    Ljubav prema psima i knjigama
    Književna vrsta:
    Vesela ljubavna pripovijest
    Mjesto radnje: Ulica na kraju grada, knjižnica, policijska postaja
    Vrijeme radnje:
    Proljeće
    Glavni likovi :
    Tomica, knjižničarka Marija, direktor knjižnice
    Sporedni likovi :
    Tomičini roditelji, neobične bakice, neobični čovjek, policajci
    Fizička i etička karakterizacija glavnih likova :
    Tomica: devetogodišnjak, prikupio zbirku jedinica iz lektire, nijednu knjigu nije pročitao od početka do kraja
    Knjižničarka Marija: već deset godina radi u knjižnici, bila je dobra duša
    Direktor knjižnice: pas ga je ugrizao za nogu, odnosi između njega i pasa su se pogoršali
    Osnovna ideja - poruka djela: Dobre knjige moraju putovati. Iz ruke u ruku. Na tom putu uvijek se nešto zanimljivo dogodi.
    Bilješke o piscu:
    Melita Rundek odlučila je posjetiti Zemlju 08. veljače 1961. godine. Nakon toga mnoge joj se stvari na ovom planetu nisu svidjele. U međuvremenu je studirala i diplomirala komparativnu književnost i fonetiku, pisala je jedne novine, pomagala klincima da nađu put do svoje prve knjige te napisala roman „Psima ulaz zabranjen“. No to je tek početak.
    pročitala knjigu dobra je
    usput ovo sam našla na internetu a bilješka o piscu je iz knjige sjećam se da je tako pisalo
  • Barbara Francic
    Barbara Francic
    02. lipanj 2013 19:41
    bajka o vratima
  • paolo roki
    paolo roki
    04. lipanj 2013 23:10
    waitapu
  • Tommy2001Ilok
    Tommy2001Ilok
    04. lipanj 2013 23:45
    Waitapu!!
    Bilješke o piscu:
    Joža Horvat, za razliku od drugih hrvatskih hnjiževnika, isti?e se svojom neizmjernom i doživotnoj ljubavi i vezanoš?u uz more. Ve? u ranim godinama života stvorio je ?itav niz ciklusa dramskih i proznih djela od kojih su se romani Sedmi be i Ma?ek pod šljemon dan danas simboli vrsnih djela hrvatske književnosti. Usavršivši svoje jedrili?arsko znanje, krenuo je u putovanje širih razmjera. Prvo takvo bilo je ono oko svijeta na brodu Besa. Nakon povratka izdao je istoimeni roman, koji je bio pisan u obliku brodskog dnevnika. U njemu su sadržani zapisi o dalekim morima, ljudima i lukama. No svi ti krasni doživljaji na moru zahtjevali su danak. Cijena je pla?ena smr?u njegovog sina Marka. Vratio se u Zagreb, gdje je pod utjecajem svojih "Besanih" dana napisao još dva romana. Prvi je "Operacija stonoga" koji je bio posve?en moru, a drugi je Waitapu, roman o crti (granici) koju ?ovjek samome sebi postavlja u cilju da je prije?e za napredak ?ovje?anstva. Posvetio je sinu i svima sli?nima.

Op?i dojam
    Knjiga mi je posebno zanimljiva zbog neobi?nih i nestvarnih doga?aja i lijepog završetka.

Problemske situacije
    - znatiželja dje?aka Itea
    - otkrivanje novog i nepoznatog svijeta
    - odlu?nost da pobijedi sve opasnosti

Opis krajolika
    Iteovo selo bilo je malo ribarsko selo. Smješteno na obali oceana. Selo je imalo nekoliko koliba izme?u zelenih kokosovih palmi. More je zapljuskivalo obalu, a jata galebova dopratila su svaki brodi? u luku. Jutra u tom selu bila su vrlo lijepa, a obzorje se rumenilo. iza sela bila je gusta, nepregledana šuma puna gmazova, ptica i zvjeradi.

Opis likova
    ITEO - živio je u malenom ribarskom mještašcu, imao je stari jedrenjak i bio je vrijedan ribar. Bio je izuzetno znatiželjan i radoznao. Želio je ostvariti sve svoje snove, otkriti nepoznate i daleke svijetove. Iako je bio razborit bio je pun strasti i želje da otkrije nepoznati slijed. Suprostavio se svim zabranama i hrabro i odvažno krenuo ispuniti svoju životnu želju.

HINA - bila je lijepa djevojka koja je nastala od velike biserne školjke. Koža joj je bila nježna i bijela, kosa tamna, o?i plave, a usta rumena kao crveni koralj. Njezinom ljepotom bio je zaljubljen ocean i uzme ju za k?er. Hina je bila vesela, nestašna i razigrana. Voljela je slobodu i željela je upoznati cijeli svijet.

Poruka knjige
    Svaki ?ovjek koji ima svojih životnih želja i snova i uspije ih ispuniti postoje potpuno zadovoljan svojim životom.
    Kriti?ki prikaz djela (tema, likovi, kratki sadržaj, stil pisanja, osnovnu misao i osobni sud)
    U djelu Waitapu Jože Horvata prikazuje se dje?ak Iteo, koji sanja o prelaženju Waitapua, granice izme?u naravnog i nadnaravnog postavljenu od bogova. Taj dje?ak na svome putu prema ostvarenju cilja nailazi na razne osobe i doživljava mnoge doga?aje. Veliku prepreku na njegovom putu ?inio je vra? Tefoto i njegov pomo?nik, Poluguz, ali i poglavica Ataito. Oni su raznim lažima i prevarama pokušali iz dje?akove glave izbiti svaku misao o prelaženju crte. Na Iteovu sre?u kraj sebe je uvijek imao Paranu, mo?nog boga oceana prerušenog u starca. To nam pokazuje kako uz sebe uvijek moramo imati nekog tko ?e nam pomagati u našim naumima, nekoga tko ?e nas dizati kada padnemo, ali i s nama dijeliti sre?u i tugu. Uz Paranu, Iteu je pomagao i lovac Sahi. Iako je prevrtljiva baka Orohiva bila navija? vra?a, sve loše što je radila nije bilo radi želje da sputava unuka, ve? zabrinutosti da ga ne izgubi zbog istog razloga zbog kojeg je izgubila svu svoju djecu i unu?ad - Waitapua. Dje?ak Iteo unato? svemu ostvaruje svoju želju te cijelu vje?nost gleda onu stranu Waitapua uz društvo Paranove predivne k?eri Hine. Uz dobru fabulu, ovu knjigu krasi i iznman stil pisanja. Detaljnost i zanimljivost najbolje su dvije osobine koje krase ovo djelo. Ljepoti pridonose i pregršt izražajnih sredstva i pjesni?kih slika. Ovo djelo me se veoma svidjelo radi skrivene poruke u njemu - da su granice tu da bi ih se prelazilo za dobro svih ljudi. U toj namjeri nas ne bi nitko smio sputavati.
  • paolo roki
    paolo roki
    05. lipanj 2013 12:03
    tnx
  • Deathpool2013
    Deathpool2013
    06. lipanj 2013 10:53
    pliz za buraza mama je kriva za sve
  • Crystal61616
    Crystal61616
    09. lipanj 2013 09:02
    Jako mi se sviđa tema! Svaka čast onome koji ju je napravio!
  • _♥_♥Emiii_♥_♥
    _♥_♥Emiii_♥_♥
    17. lipanj 2013 17:30
    zovite je za prijatelja:http://www.igre123.net/luana12
  • Matej Albert
    Matej Albert
    29. lipanj 2013 12:22
    ja sam ošo u penziju davnih dana neda mi se pisat lektire za vas ljenivce
  • Selma Pekaric
    Selma Pekaric
    30. lipanj 2013 20:04
    jel može analiza lektire "Roman o novčiću"
  • _♥_♥Emiii_♥_♥
    _♥_♥Emiii_♥_♥
    30. lipanj 2013 20:23
    ako nije dobro neznam što ću:
    ROMAN O NOVČIĆU
    bilješka o piscu : Kemal Mahmutefendić je rođen u Sarajevu, 8. aprila 1942. Osnovnu školu započeo je u Sarajevu a završio u Konjicu, gdje završava i gimnaziju, a potom odlazi na studij grupe Svjetska književnost i teorija književnosti na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Radio je kao nastavnik, akviziter, novinar, bibliotekar, čak i kuhar. Živi u Zenici. Pored poezije piše novele, romane za djecu, putopise, eseje, aforizme i basne. Jedna drama je prevedena na njemački jezik. Objavio je pet knjiga za djecu, od kojih su dvije u školskoj lektiri. Uvrštenje u neke značajne izbore bosanskoherce-govačke književnosti kao i u čitanke i izbore lektire za osnovnu školu. Knjige su mu prevođene na strane jezike. Za djecu i mlade je objavio knjige: Djetinjstvo pod Vrtaljicom, Noćni vlakovi ,Roman o novčiću, Putnici, Iz pjesama posvećenih Kardeliji, Iz bezdanih usta, Otok, Rasulo mirisa, Putevi,ljudi,gradovi, Zaključana šuma
    VRIJEME RADNJE: Radnja ovog romana se odvija kroz gotovo sva godišnja doba.
    MJESTO RADNJE : Kovnica novca, banka, kod seljanke, kod babe mlinarke, u vodu, kod Jevrejina Samuela, kod nekog veseljaka, kod Ciganke, crkva, pijaca, kod prosjaka poludaka, djevojčice, dječaka snivača, tračnice.
    LIKOVI : Novčić, seljanka, baba mlinarka, Crni grom, razbojnik, dječak (koji ga vadi iz vode), Jevrejin Samuel, čovjek veseljak, Ciganka, župnik, čovjek na konju, dječak prosjak, ludak djevojčica, dječak snivač, grupa dječaka koji ga usmrćuju.
    TEMA : Život novčića.
    IDEJA : U životu ćemo se susresti i sa dobrim i sa zlim.
    RADNJA POČINJE UVODM.
    MIŠLJENJE O PROČITANOJ KNJIZI: Veoma interesantan roman.
    KRATKI SADRŽAJ : Nakon što su ga skovali novčić je bio raspoređen u kesice tako da bi došao u banku. Brzo je izašao iz banke kod neke seljanke koja je imala puno djece. Seljanka je za njega kupila namirnice. Novčić se je našao u ladici jedne trgovine gdje upoznaje djevočicu-novčić koja mu priča o svom tužnom životu. Iz ladice odlazi kod babe mlinarke i njenog Crnog Groma. Mlinarku je jedne noći vjerojatno usmrtio od udarca i pokrao razbojnik koji se je utopio u rijeci, u rijeci ga je pronašao neki dječak koji za njega kupuje kliker u trgovini Jevrejina Samuela. Iz te kase je izašao zahvaljujući jednom veseljaku nakon kojeg mu novi vlasnik) Ciganka. Dok su se Cigani selili maleni Ciganin se razbolio tako da su svi Cigani krenuli prema župniku. Župniku je Ciganka platila novčićem i još nekim novčanicama da izliječi dijete. Novčić je ležao u ladici dok časna sestra nije otišla na pijacu gdje je kupila povrće za taj novčić. Tako je za par minuta dobio novog vlasnika to je bio čovjek na konju. Kako su dani prolazili novčić je došao do škrtog ludaka. Djevojčica koja mu je čistila kuću ukrala je novčić da bi on završio u slivniku gdje ga je pronašao dječak snivač koji je u snu razgovarao s mrtvim stvarima - pa tako i našim novčićem.Dječaci su ga međusobno krali neko vrijeme, jedan od drugog kako bi ga na kraju postavili na tračnice da tu skonča. Tad je novčić prestao biti novčić i tako i ovaj roman završava tu.
    CITATI :

"Nisam više sjajan kao što bijah nekad nakon svog rođenja. Čak mi se i oblik unekoliko izmjenio, tako da sam dobio tamnu patinu, kao staro suđe, a u pregibima mojih slova i ugraviranih brojeva kao i na ivicama likova sa moje jedne i druge strane nataložilo se ružno crnilo ko zna kakvog porijekla, dok je moj oblik, u početku okrugao i pljosnat, pretrpio takve izmjene, te sam sada nešto zakrivljen, pa i izgreban. Sve u svemu, jadno izgledam."
    "Lišće na drveću udarano ledenim vjetrom šumjelo je metalnim zvukom, pa se činilo kao da neko prosipa gomile novčića.“
    "Meni ostade moje suđeno dno, ribe, sve rjeđe, sitni pijesak koji stalno prijeti da me malo po malo zatrpa, ujednačen šum zeleno-modre vode.. moja beznadežna samoća."
  • messi!!!
    messi!!!
    01. srpanj 2013 13:50
    jeste glupi pa valjda su sposobni si sami nač budale retardirane kaj to pišete vidite da su oni svi pederi i lezbe pa su nesposobli samo znaju lizat pičke i kurce a malo promislit neznaju puj!!! jebev vas sve u dupe!!!
  • Crystal61616
    Crystal61616
    07. srpanj 2013 12:12
    Gle messi tu psuj tam gdje se psuje, i uostalom ak ti je tema glupa traži stvari koje ti se sviđaju i to radi po internetuili igrama 123 umjesto pljuvanja po temama koje ti se ne sviđaju
  • Valentina :D
    Valentina :D
    23. srpanj 2013 23:04
    Jao, jao a ja lektire čitam
  • Crystal61616
    Crystal61616
    15. kolovoz 2013 11:04
    I ja. Ali možda i tu zatražim pomoć ako mi je u zadnji ćas!
  • ana2211
    ana2211
    03. rujan 2013 10:17
    Čudnovate zgode šegrta Hlapića
  • Han Solo
    Han Solo
    03. rujan 2013 15:07
    sada je počelo
  • lamchy
    lamchy
    05. rujan 2013 14:19
    Sumnjivo lice
  • _Cool_Cura_
    _Cool_Cura_
    13. rujan 2013 13:14
    Priče iz davnine
  • veseli jole
    veseli jole
    15. rujan 2013 17:00
    Pozdrav svima!Ima li netko Zov labirinta?Treba mi mjesto i vrijeme radnje,karakteristike Tamsyi i Josha.Hvala!
  • Robert6262
    Robert6262
    15. rujan 2013 18:11
    Davinčijev kod i Gospodar Prstenova
  • Cassie:3
    Cassie:3
    15. rujan 2013 22:26
    Sretni kraljevic, molim tee*__* jer mi treba za sutra.
  • Cassie:3
    Cassie:3
    15. rujan 2013 22:27
    Sretni Kraljevic Oscar Wild plzz*__*
  • Juraj Farkaš
    Juraj Farkaš
    16. rujan 2013 18:39
    Treba mi BILJEŠKE TIJEKOM ČITANJA za lektire: Priča o gradu
    Priča za roditelje
    Priča o dobru i zlu. Hvala!
  • Sims Mαn
    Sims Mαn
    22. rujan 2013 13:22
    treba mi prepričat bijeli jelen molim vas pomozite do sutra

ako želiš poslati poruku u tu temu, učlani se ili prijavi

Unesi link na sliku
Primjer: http://www.rizzr.com/wp-content/uploads/2008/11/windows-seven-wallpaper-18.jpg